images Pewnie większość z nas regularnie pije herbatę, ale oczywiście większość z nas spożywa ją oczywiście w tradycyjnej formie bez poszukiwania ciekawych dodatków, które mogą nieco zmienić smak i dodać naparowi wyjątkowości. Może jednak czas to zmienić i zacząć szukać takich elementów, które sprawią, że ten napar z herbaty będzie rzeczywiście miał perfekcyjny smak? Znajdziecie u nas na enwista kilka interesujących propozycji, które powinny Wam przypaść do gustu i mogą sprawić, że Wasza herbata będzie już smakowała zawsze inaczej. Oczywiście klasycznie większość z nas dodaje do herbaty cukier, który ma osłodzić smak szczególnie gdy przygotowany został dość mocny napar. Ale to nie wszystko co można dodać do herbaty. Właściwie to dopiero początek. Cukier pomijamy, ponieważ jak wiadomo nie będzie niczym szczególnym dla większości z nas. A więc co innego można tutaj wskazać?

Miód i sok to nie wszystko

Herbata z miodem, sokiem malinowym czy z dodatkiem zwykłej cytryny bez wątpienia jest pyszna. Amatorzy herbaty nie powinni jednak ograniczać się wyłącznie do tych dodatków. W tej kwestii warto zasięgnąć do obyczajów panujących w innych krajach, np. Czechach. Jak zdradza właściciel bloga polakwczechach.pl, w tym kraju herbata smakuje naprawdę wyjątkowo. Wystarczy kupić specjalny koncentrat herbaciany o smaku rumu. Sprawia on, że zwykła herbata staje się naprawdę aromatyczna, a zimą doskonale rozgrzewa zmarznięte ciało. Dodatkowo, taki koncentrat nie jest drogi i kosztuje niewiele – ok. 7-9 zł za 600 ml. Jeśli więc mieszkamy blisko Czech lub Słowacji albo też planujemy wybrać się tam na urlop – warto zajrzeć do miejscowych sklepów.

Miód do herbatyistock_000020670633_large1

Jeśli wolimy słodką herbatę można zadbać o własne zdrowie rezygnując z cukru na rzecz miodu. Jego charakterystyczny słodki smak sprawi, że herbata będzie smakowała perfekcyjnie i rzeczywiście będziemy z niej zadowoleni. Co najważniejsze miód do herbaty będzie po prostu zdrowszy niż cukier. Tą wartość zdrowotną będzie można jeszcze dodatkowo podnieść, jeśli dodamy miód już jak herbata nieco ostygnie. Wtedy temperatura nie zniszczy najcenniejszych wartości odżywczych miodu, które są bardzo delikatne.
Mleko to dość popularny dodatek do herbat, ale w naszym kraju na pewno mniej rozpowszechniony niż w innych. Co ciekawe mleko poprawia smak herbaty a jednocześnie inaczej niż cukier dodaje jej wartości odżywczych. Jeśli boimy się mocnej herbaty to mleko będzie dobrym dodatkiem, ponieważ łagodzić będzie działanie teiny. W dużo mniejszym stopniu niż cukier będzie zmieniać smak, ponieważ jest raczej neutralne. Mleko będzie dobrym dodatkiem do takich herbat, które charakteryzują się wyrazistym smakiem.
kawowe-akcesoriaW innych krajach tuż po cukrze znajduje się właśnie wspominane mleko. A u nas wśród dodatków do herbaty zaraz po cukrze znajdują się owoce cytrusowe, przede wszystkim cytryna albo sok z cytryny. To dodatek o wyrazistym smaku, który zmienia smak herbaty, ale nie niszczy cennych wartości odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, że cytryna jest dodawana, gdy już nie ma liści. Jeśli nadal parzą się liście dodanie cytryny sprawi, że zaczną się wydzielać rakotwórcze związki.
Sok z malin to klasyczny w Polsce dodatek do herbaty, na który decyduje się wielu naszych rodaków. Zmienia znacząco smak na owocowy, ale na pewno bardzo przyjemny. Będzie to poza tym taki dodatek, który wpływać będzie korzystnie na walory zdrowotne herbaty. Maliny i sok z nich przygotowywany działają praktycznie jak antybiotyk, dlatego dość sprawnie poradzą sobie z każdym zaziębieniem.
Jeśli ktoś lubi dość mocne smaki to dla niego takim dobrym wyborem będą bardzo charakterystyczne w swoim smaku goździki. Wydaje się, że po ten dodatek nadal sięga wielu naszych rodaków, szczególnie w okresie zimowym. Goździki sprawią, że herbata będzie miała oczywiście charakter rozgrzewający. Popularne jest połączenie goździków, cytryny i miodu w jednej herbacie. Miłośnicy herbat rozgrzewających również uważają, że doskonale sprawdzi się w tym względzie malina. Oprócz tego będzie można postawić na dodatek rumu, który jak wiadomo będzie rozgrzewał ze względu na znajdujące się tam procenty alkoholu.
Możliwości, jeśli chodzi o dodatki do herbaty jest masa i wyłącznie od nas będzie zależeć na co się zdecydujemy. Na pewno warto je włączyć, ponieważ mogą świetnie wpłynąć na smak herbaty i znacząco go poprawią.